Jak zaoszczędzić pieniądze?

Cechy późnego kapitalizmu.

W dobie kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią i niepewnego jutra, wielu z nas zastanawia się, jak zarządzać własnymi finansami, aby poprawić sytuację domowego budżetu. Istnieje wiele sposobów, wyłączając dodatkowy zarobek, które pozytywnie wpłyną na zasób naszego portfela. Oto kilka metod oszczędzania, które w połączeniu z dyscypliną, pozwolą nam podratować własne finanse.

Jeśli dojeżdżasz do pracy, zorientuj się, czy w firmie nie ma osób mieszkających w Twojej okolicy lub po drodze do pracy. Carpooling to opcja, by rozłożyć wydatki na paliwo na kilka osób, z których każda skorzysta na tego rodzaju układzie. Korzyścią będzie nie tylko zaoszczędzenie paru groszy, ale również czasu, które osoby te do tej pory mogły przeznaczać na dojazd do pracy komunikacją miejską.

Ród dokładne listy zakupów zanim wyjdziesz do sklepu i nie kupuj niczego więcej. Liczne promocje i atrakcyjne rabaty powodują, że bardzo często kupujemy rzeczy, których w rzeczywistości nie potrzebujemy. Uwierzmy w to, że tworzona z namysłem lista zakupów zawiera wszystko, co jest nam niezbędne, a jeśli w razie potrzeby możemy kupić inne produkty, kiedy następnym razem wybierzemy się do sklepu. Dzięki temu będziemy mogli przewidywać, jakie mniej więcej kwoty wydamy w sklepie i trzymać się tego planu.

Oszczędzaj prąd, wodę i gaz. To banalne, ale wielu ludzi o tym zapomina. Media są drogie, dlatego korzystajmy z nich na tyle, na ile jest to konieczne. Jeśli większość czasu spędzamy w salonie, to nie ma potrzeby, aby światło paliło się również w innych pomieszczeniach w naszym domu. Jeżeli z kolei jesteśmy na etapie krojenia składników do potrawy, to nie zapalajmy palnika na piecu za wcześnie. To samo dotyczy wody, której przeciętny Polak używa o kilka razy więcej niż jest to konieczne. Spuszczanie wody w toalecie ilekroć wyląduje w niej płatek higieniczny ze zmytym makijażem powoduje, że zużywamy kilkanaście litrów wody więcej niż trzeba.

Opcje oszczędzania i inwestowania pieniędzy w banku również dają możliwości, by mieć kontrolę nad własnymi pieniędzmi. Warto zorientować się, które z usług są dla nas najbardziej korzystne. Na przykład w ING Bank Śląski opcja Smart Saver, która odkłada resztę pieniędzy z każdej transakcji, ma o wiele wyższe oprocentowanie niż konto oszczędnościowe.

Ubieranie się w second handach zamiast w markowych butikach to nie tylko możliwość zaoszczędzenia małego majątku, ale również szansa na to, że nasze kreacje będą niepowtarzalne i oryginalne. Jedna bluzka ze znanej sieciówki to czasem pięć bluzek kupionych na wagę w sklepie oferującym ubrania z drugiej ręki.

Zamiast kupować książki i filmy, warto skorzystać z bibliotek i wypożyczalni multimedialnych, w których opłaty roczne nie przekraczają kilku złotych. Dzięki temu zapewnimy sobie rozrywkę i dostęp do sztuki, a nie będziemy wydawać ogromnych sum na wszelkie wydawnictwa, które nas interesują.

Poprzedni post Cechy późnego kapitalizmu.
Następny post Finanse Publiczne